Historia sukcesu z Afimilk Silent Herdsman - Piotr Stasiński

Historia sukcesu z Afimilk Silent Herdsman

 

silent herdsman afimilk 

W skrócie:

Firma: Gospodarstwo Rolne Piotr Stasiński
Siedziba: Wiżajny, woj. podlaskie
Wielkość stada: 50 krów dojnych

 

Cele:

 

Rozród

 • Zmniejszenie ilości przypadków niewykrytych rui
 • Wyeliminowanie przypadków rui wykrytych zbyt późno
 • Zwiększenie liczby zwierząt cielnych
 • Zmniejszenie średniej ilości inseminacji w stadzie
 • Skrócenie okresów międzywycieleniowych i wieku pierwszego zacielenia
 • Zmniejszenie i optymalizacja kosztów rozrodu

 

Zdrowie i żywienie

 • Utrzymanie pełnej kontroli zdrowia nad stadem niezależnie od pory roku i dnia
 • Wczesne wykrywanie problemów zdrowotnych i ograniczenie strat w produkcji mleka
 • Dokładna kontrola krów w okresie okołowycieleniowym i poporodowym
 • Kontrola jakości i ilości zadawanej paszy w relacji do zdrowia i produkcji mleka
 • Kontrola wpływu warunków zewnętrznych na kondycję i zdrowie krów

 

 

„Do lipca 2017 roku pracowaliśmy wyłącznie metodami tradycyjnymi. Razem z ojcem staraliśmy się obserwować zwierzęta i na tej podstawie podejmować decyzje i działania. Niestety, w gospodarstwie wszyscy zajmujemy się różnymi zadaniami i często nie mogliśmy we właściwym czasie przebywać w oborze. Szczególnie w okresie prac polowych obserwacja zwierząt stawała się wręcz niemożliwa. Skutkowało to częstym przegapieniem rui u krów czy jałówek, bądź inseminowaniem w niewłaściwym czasie. Nierzadko, kiedy zaobserwowaliśmy rano zachowania rujowe u krowy, od razu inseminowaliśmy, nie zdając sobie sprawy czy jest to właściwy moment do skutecznej inseminacji, czy może za wcześnie lub za późno. Obserwacyjnie nie jest możliwe stwierdzenie, w którym momencie rui jest dana krowa.

 

silent herdsman afimilkafimilk silent herdsman

Od dawna rozważaliśmy poprawę hodowli i podniesienie efektywności naszych działań. Rozważaliśmy różne koncepcje rozwiązań, w tym systemy wykrywania rui różnych firm. Okazało się, że tylko Afimilk Silent Herdsman oferuje system analizujący aż trzy parametry równocześnie: aktywność, przeżuwanie i pobieranie paszy. Przy tym jest niesłychanie łatwy i intuicyjny w obsłudze. To ważne dla nas, by nie było konieczne poświęcanie nadmiernego czasu na uzyskanie informacji. Liczy się precyzyjna informacja i szybka decyzja właściwego działania.”

 

Piotr Stasiński jest gospodarzem bardzo zapracowanym. Wykonuje wszystkie zadania jakie są w gospodarstwie. Ważnym dla niego jest mobilna dostępność do aktualnych informacji o stadzie i pojedynczych zwierzętach.

 

afimilk silent herdsman „Dzięki podłączeniu systemu do chmury internetowej mogę w każdej chwili i w każdym miejscu – czy to w domu czy w czasie pracy na ciągniku – podejrzeć aktualny stan zdrowia zwierząt. Dodatkowo system sam informuje – alarmuje mnie o wszystkich istotnych zmianach w stadzie na bieżąco. Natychmiast, kiedy system wykryje krowę w rui, lub z problemem zdrowotnym otrzymuję alarmującego maila na mój smartfon. Nawet jeśli nie ma mnie w gospodarstwie, mogę podjąć decyzję i zlecić zadanie ojcu lub lekarzowi.”

 

silent herdsman afimilk

Odkąd mają system Afimilk Silent Herdsman nie zdarzyło się by podchodząc do inseminacji stwierdzali już obecność krwi u zwierzęcia. Już po ponad pół roku korzystania z systemu zaobserwowano znacznie większą skuteczność inseminacyjną. Gospodarze chwalą sobie dobrą kontrolę żywienia. „Zdarzyło się, że po zadaniu paszy z kolejnych balotów, szybko spadło przeżuwanie i pobieranie paszy przez zwierzęta. System w krótkim czasie wysłał alarmy spadku przeżuwania i pobierania paszy dla wielu krów. Okazało się, że baloty miały za mało dobrej trawy i krowy nie chciały tego jeść. Od razu przesortowaliśmy baloty, zadaliśmy lepszą paszę i krowy szybko wróciły do prawidłowego przeżuwania. To zapobiegło groźbie znacznych strat na mleku.”

 

Dzięki systemowi Afimilk Silent Herdsman mają całkowitą kontrolę nad stanem zdrowia każdego pojedynczego zwierzęcia i całego stada. "To narzędzie, które każdy powinien mieć gospodarstwie mlecznym.", mówi hodowca.

 

Silent Herdsman – nowoczesny system monitorowania zdrowia, żywienia i rozrodu krów opracowany w Glasgow w UK, a od 2016 roku przejęty i rozwijany przez światowego lidera systemów zarządzania stadem izraelski Afimilk®.

 

Afimilk Silent Herdsman wykorzystuje najnowsze zdobycze współczesnej technologii tak w pomiarze i zbieraniu informacji o aktywności zwierząt, pobieraniu paszy oraz przeżuwaniu, jak też ich przetwarzaniu, analizowaniu i udostępnianiu w prosty sposób użytkownikom. Doskonałe skorelowanie aż trzech wskaźników zachowań zwierząt równocześnie daje bardzo precyzyjny obraz faktycznego stanu zdrowia i fizjologii krów w czasie rzeczywistym.

afimilka silent herdsman

 

Po więcej informacji na temat systemu Silent Herdsman zaprazszamy do artykułu.

 

Farm-MPartner Sp. z o.o. – przedstawiciel światowej marki Afimilk w Polsce. Od wielu lat z sukcesem wdrażamy nowoczesne technologie udojowe i monitorowania krów w Polsce. Profesjonalny zespół doradców zawsze wspiera, doradza i rozwiązuje problemy, z którymi zwracają się do nas nasi klienci. Nie pozostawiamy nikogo bez pomocy, oferując indywidualnie dopasowane do potrzeb rozwiązania. Zaufały nam i naszym partnerom handlowym liczne gospodarstwa mleczne od małych po największe w kraju.

 

Farm-MPartner reprezentuje w Polsce tak renowowane marki jak FULLWOOD, AFIMILK, JOZ, RMH, i inne. Od niedawna jest też autoryzowanym partnerem serwisowym DEUTZ AG.

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Akceptuję